Zwiększenia do 1 proc. PKB dotacji z budżetu państwa na kształcenie studentów domaga się Konferencja Rektorów Uniwersytetów Polskich (KRUP), która obradowała w Toruniu.
Rektorzy uniwersytetów są zdania, że poziom dotacji państwowych na nauczanie studentów powinien zostać oparty na mechanizmie uwzględniającym wzrost gospodarczy i inflację. Chcą również, by zgodnie z zapisem ustawowym, z dotacji korzystały w większym stopniu uczelnie niepubliczne.
Podczas konferencji w Toruniu podkreślono jednocześnie, że bezwzględnie musi zostać utrzymany obowiązek finansowania przez państwo studiów, choć nie ma jedności wśród rektorów, jak duża liczba osób mogłaby uczyć się bez obowiązku płacenia czesnego.
"Liczba ponad dwóch milionów polskich studentów, czyli 52 proc. populacji osób w wieku od 18 do 24 lat, jest imponująca i budzi podziw w całej Europie. W moim przekonaniu państwo nie może przestać finansować nauczania na poziomie akademickim i jeśli miałbym oceniać, to połowa możliwości studiowania powinna być dofinansowana z budżetu" - uznał prof. Lorenc.
Coraz większym problemem dla władz polskich uczelni jest brak możliwości podnoszenia płac pracowników. Największe polskie szkoły wyższe są pracodawcami zatrudniającymi nawet po kilkanaście tysięcy osób - naukowców, nauczycieli i personelu administracyjnego.
"Ustawa o szkolnictwie wyższym zapewnia minimalne zarobki pracowników wyższych uczelni, ale po oszacowaniu średnich zarobków u nas w 2007 roku, i to przy wszystkich źródłach dochodów, okazuje się, że wszyscy zarobili poniżej minimum i to nawet o ponad 20 proc. mniej niż to gwarantują przepisy. Patrząc na wzrost wynagrodzeń w innych sektorach gospodarki, mamy takie uczucie, że jako rektorzy jesteśmy niewłaściwymi pracodawcami, bo nie potrafimy zapewnić właściwego poziomu wynagrodzeń" - podkreśliła prof. Katarzyna Chałasińska-Macukow, rektor Uniwersytetu Warszawskiego i wiceprzewodnicząca KRUP.
Jak zaznaczyła rektor UW, tak niski poziom płac na jej uczelni jest m.in. efektem braku jakichkolwiek podwyżek w ciągu ostatnich trzech lat. Zdaniem prof. Chałasińskiej-Macukow, ta sytuacja powoduje odchodzenie z pracy wykwalifikowanych kadr administracyjnych, niezbędnych do przygotowywania i prowadzenia projektów finansowanych przez Unię Europejską.
"To nieprawda, że powinniśmy najpierw się zreformować, a dopiero potem dostać pieniądze żeby nie wpadły one w czarną dziurę. Niestety tak to jest: żeby coś zmienić, potrzebne są pieniądze, żeby zaabsorbować miliardy z Unii Europejskiej, też są potrzebne fundusze, właśnie na wykwalifikowaną, młodą i dobrze wykształconą kadrę
Obrady KRUP w Toruniu kontynuowane będą w sobotę. Rektorzy planują m.in. wydanie wspólnego oświadczenia w związku z 40. rocznicą wydarzeń na polskich uczelniach w marcu 1968 roku.
Konferencja Rektorów Uniwersytetów Polskich zrzesza rektorów osiemnastu polskich uniwersytetów oraz Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. Uczelnie reprezentowane w KRUP kształcą prawie 30 proc. polskich studentów. OLZ
PAP - Nauka w Polsce
bsz