Finanse - artykuły (serwis archiwalny)

Przełom lata i jesieni to zdecydowanie najgorętszy okres na rynku wynajmu mieszkań. Największe oblężenie przeżywa Warszawa i Wrocław, w innych miastach akademickich ceny niższe są nawet o 1500 zł. Studenci w mieszkaniowym wyścigu szczurów często zapominają o istotnych kwestiach, takich jak umowa, które mogą ochronić ich interesy i finanse.
Lato jest najgorętszym okresem na rynku wynajmu nieruchomości, ponieważ wtedy najwięcej osób decyduje się na zmianę miejsca zamieszkania. Wpływają na to takie czynniki jak okres urlopowy, przerwa w roku szkolnym oraz nabory na uczelnie wyższe. To właśnie ta ostatnia grupa, czyli studenci, popełnia najwięcej błędów podczas wynajmu mieszkań. Oto rady jak to zmienić.
Sezon akademicki w pełni – powoli opada gorączka na rynku najmu, a studenci powoli zadomawiają się w wynajmowanych mieszkaniach. To właśnie teraz warto zadbać o zbudowanie dobrych relacji z właścicielem mieszkania, tak aby cieszyć się bezproblemowym najmem przez cały rok.
Studencka kieszeń zazwyczaj nie jest przepełniona nadmiarem gotówki, a niespodziewane wydatki mogą stanowić dla żaków duży problem. Przy okazji nowego roku akademickiego warto zaplanować, jak zaoszczędzić pieniądze, ciesząc się przy tym urokami studenckiego życia.
Mieszkania dwupokojowe, położone blisko uczelni lub dobrze z nią skomunikowane, o niezłym standardzie – takich ofert szukają w tej chwili studenci. Pomagają im w tym pośrednicy z blisko 200 biur nieruchomości z całego kraju, uczestnicy akcji Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości „BEZPIECZNY NAJEM 2016”.
1000 zł – to minimalny koszt utrzymania się studenta w Polsce, chociaż koszty te są znacznie większe, jeśli akademik zamienimy na kawalerkę, a uczelnię publiczną na prywatną. Jak utrzymują się studenci? W dużej mierze koszt utrzymania żaka spoczywa na rodzicach, jednak jak pokazują badania, zdecydowana większość studentów w Polsce podejmuje pracę lub płatne staże jeszcze w trakcie trwania studiów.
72% polskich studentów chętnie zamieszka z gejem, ale już 63% za żadne skarby nie chce w mieszkaniu dziecka. Domowe relacje millenialsów są oparte na przyjaźni i bardzo rzadko kończą się w łóżku. Jeśli Pokolenie Y się kłóci, to o porządek i zapasy w lodówce. Gumtree przy wsparciu socjologów z DELab UW prezentuje najnowsze badanie, które zdradza całą prawdę o flatsharingu.
Kupując mieszkanie, możemy zakładać, że będzie ono miało powierzchnię zgodną z deklarowaną przez dewelopera. Niestety, powierzchnia ujęta w projekcie często różni się od faktycznej, a w przypadku lokalu już wybudowanego, różnice pomiędzy podobnymi lokalami mogą wynikać z przyjętej metody pomiaru.
Dla młodych poniżej 30. roku życia, Bank Pekao SA przygotował pakiet usług – idealny w kraju i za granicą. Młodzi klienci nie zapłacą za rachunek w złotych, rachunki walutowe, karty do rachunków, ubezpieczenie assistance, przelewy z rachunku, wypłaty z bankomatów w kraju. Mogą również korzystać z innowacyjnej bankowości Pekao 24 na tablety i płatności mobilnych PeoPay.
25 lat – dokładnie tyle minęło od wydania w Polsce pierwszej karty płatniczej. Początki nie były łatwe. Brakowało infrastruktury, a na zatwierdzenie wypłaty gotówki trzeba było poczekać. Niektórzy czekali w barze.
Kredyt we franku szwajcarskim zaciągnęło około 700 tysięcy polskich rodzin. Ogromna skala tego zjawiska sprawiła, że temat pomocy frankowiczom stał się ważnym punktem dwóch kampanii wyborczych – prezydenckiej i parlamentarnej. W telewizji transmitowano na żywo marsze poparcia, a gazety rozpisywały się na temat tej ważkiej dla Polaków kwestii. Jednak wybory dobiegły końca, a problem wciąż nie został rozwiązany.
Decyzja podjęta – kupujesz dom. To inwestycja na lata, dlatego ważne jest, aby została dobrze przemyślana. Wśród setek ofert trudno zdecydować się na odpowiedni projekt. Zanim wybierzesz najlepsze rozwiązanie dla Twojej rodziny, zwróć uwagę na kilka istotnych elementów, dzięki którym będziesz się cieszyć mieszkaniem dostosowanym idealnie do potrzeb Twoich i Twoich bliskich.
A gdyby tak nabyć w salonie najnowszego smartfona i zażądać podłączenia go do gniazdka i przykręcenia na stałe do ściany. Absurd? Być może. Ale podobna „niedorzeczność” dotyczy chwilami 65% osób robiących zakupy przez internet. Taki odsetek osób, pomimo kontaktu z technologią i wiedzą o finansach, nie ma zaufania do dokonywania transakcji w sieci. Czyli płaci gotówką przy odbiorze. Wyłącznie z tej metody rozliczeń korzysta 15% klientów sklepów internetowych.
W grudniu banki chciały pożyczyć rodzinom na mieszkanie wyraźnie mniej niż przed rokiem. Czas pokaże czy jest to preludium przed zmianami, które czekają rynek w przyszłym roku. Większość z nich utrudni dostęp do bankowego finansowania.
Początek roku sprzyja podsumowaniom ubiegłego okresu, a także tworzeniu prognoz na nadchodzący czas. Weźmy więc pod lupę ostatnie i przyszłe 12 miesięcy na rynku mieszkaniowym!
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności