Finanse - artykuły (serwis archiwalny)

Ponad pół miliarda euro bezzwrotnej pomocy zagranicznej otrzymała Polska w ramach Norweskiego Mechanizmu Finansowego i Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Środki na lata 2004-2009 przekazały nam Norwegia, Islandia i Liechtenstein. Jak informuje Agnieszka Pietrzak z Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, ponad 12 mln euro z tej kwoty przeznaczono na Fundusz Stypendialny i Szkoleniowy, z czego do końca tego roku zostanie wydanych prawie 11 mln. Polska jest
największym odbiorcą środków przyznanych w ramach Mechanizmów Finansowych i mieści się w czołówce państw-beneficjentów w zakresie wykorzystywania funduszy.
Wyższa Szkoła Administracji Publicznej postanowiła spełnić marzenia studentów o bezpłatnej nauce. Od przyszłego roku zaczną funkcjonować nowatorskie programy stypendialne – czytamy w Gazecie Wyborczej.
Prawie 100 mln zł dofinansowania ze środków europejskich otrzymają trzy łódzkie uczelnie artystyczne na realizację inwestycji dydaktycznych. Dwa listy intencyjne i umowę w tej sprawie podpisano w sobotę w Łodzi. W ramach XI priorytetu "Kultura i dziedzictwo kulturowe" osiem z 18 polskich uczelni artystycznych otrzyma dofinansowanie na inwestycje ze środków europejskich. W sumie ich wartość przekracza 300 mln zł.
Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego prof. Barbara Kudrycka podpisała listy rankingowe uczelni, którym zostanie udzielone wsparcie na infrastrukturę dydaktyczną i badawczą.
Prowizje za wypłaty z obcych bankomatów już podniosły lub zrobią to lada dzień: ING Bank Śląski, Raiffeisen Bank, Polbank, Pekao i Bank Millennium. W Alior Banku, Banku Nordea i Volkswagen Banku za wypłatę z obcych bankomatów w ogóle nie trzeba płacić.
Resort nauki zaczął interesować się, na ilu etatach pracują naukowcy. Uczelnie mają czas do 20. maja, by przekazać Ministerstwu Nauki informacje o tym, gdzie zatrudnieni są ich pracownicy – pisze Metro.
Portal KRN.pl, podobnie jak w ubiegłym roku, zapytał swoich użytkowników o to, jak będą się kształtowały ceny wynajmu mieszkań. Wyniki okazały się bardzo ciekawe. Sugerują one, że także w dziedzinie wynajmu mamy do czynienia z zauważalnymi zmianami.
Premier Donald Tusk zapewnił 17 maja podczas spotkania z przedstawicielami wrocławskich uczelni, że rząd nie będzie oszczędzał na nauce. "Nie może być oszczędności na inwestycje i na środki na badania naukowe, szczególnie w aspekcie szybkiego używania efektów tych badań w gospodarce. Musimy dać Polsce szansę na zwycięskie wyjście z kryzysu, a to oznacza, że to jest najlepszy, ale bardzo trudny czas, żeby nadrabiać to, co straciliśmy jeśli chodzi o naukę, badania i technologie" - powiedział premier we Wrocławiu.
Dwa miliony euro przeznaczy w tym roku Polsko-Niemiecka Fundacja na rzecz Nauki (PNFN) na wsparcie współpracy naukowców i studentów z Polski i Niemiec. Jak poinformowała w piątek fundacja, na ogłoszony w listopadzie 2008 r. pierwszy konkurs o wsparcie ze środków nowo powołanej fundacji nadeszło 59 wniosków na łączną kwotę 13 mln euro. Z tego wyłoniono 16 projektów, które otrzymają dotacje w wys. od 5 tys. do 180 tys. euro.
Dla łódzkich studentów brakuje miejsc w akademikach. Uczelnia zaproponowała więc deweloperowi, by przerobił budynki, którymi nikt nie jest zainteresowany, na akademiki
Pulę 65000 złotych mogą wygrać w tym roku studenci, doktoranci i absolwenci z Wielkopolski, biorąc udział w drugiej edycji projektu INNEO. Jak można stworzyć sobie szansę na wygraną? Trzeba zgłosić się do gry symulacyjno-edukacyjnej lub zostać laureatem konkursu na pracę akademicką.
Bank Zachodni WBK opublikował skonsolidowany raport za pierwszy kwartał bieżącego roku. Pierwszy kwartał tego roku należał do najtrudniejszych w ostatnich latach. Prognozy wskazują, że wzrost gospodarczy w tym okresie wahał się między 0 a 1%, a globalna recesja miała duży wpływ na wielkość polskiego eksportu oraz wzrost bezrobocia.
Kryzys pokazał kolejne oblicze. Pracodawcy znaleźli nowy sposób na oszczędzenie - zwalniają pracowników etatowych, w ich miejsce zatrudniając stażystów, którym płaci państwo.
Okazją do pogłębienia wiedzy z zakresu innowacyjności, ochrony własności intelektualnej, transferu technologii oraz pozyskiwania funduszy na badania stosowane będą kompleksowe bezpłatne szkolenia dla pracowników naukowych, które organizuje w maju w Krakowie Centrum Innowacji i Transferu Technologii Uniwersytetu Jagiellońskiego (CITTRU). 21 maja odbędzie się szkolenie podstawowe, a w dniach 28-30 maja - szkolenie rozszerzone.
Przedsiębiorczy studenci coraz odważniej wchodzą na rynek pracy. Ich celem nie zawsze jest praca w międzynarodowym koncernie, a coraz częściej założenie własnego biznesu. Droga do sukcesu jest długa i kręta, ale studentów to nie przeraża.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności