kontastudenckie.pl

Właściciel mieszkania też człowiek. Sprawdź co zrobić aby cieszyć się bezproblemowym najmem?

Sezon akademicki w pełni – powoli opada gorączka na rynku najmu, a studenci powoli zadomawiają się w wynajmowanych mieszkaniach. To właśnie teraz warto zadbać o zbudowanie dobrych relacji z właścicielem mieszkania, tak aby cieszyć się bezproblemowym najmem przez cały rok.

Co zrobić, aby uniknąć zatargów z właścicielem mieszkania? Oto 5 porad.

1. Poznaj oczekiwania właściciela

Im wcześniej, tym lepiej. Pozwoli Ci to uniknąć niepotrzebnych zatargów i ewentualnych nieporozumień już na samym początku najmu. - O najważniejsze kwestie zapytaj jeszcze przed podpisaniem umowy. Należą do nich: sposób i termin płatności, czas trwania umowy, warunki wypowiedzenia. Zawsze podpisuj umowę w formie pisemnej - mówi Sławek Muturi, założyciel firmy Mzuri oraz autor książki "Poradnik dla najemczyń i najemców. Jak zapewnić sobie bezproblemowy najem. 100+ pytań i odpowiedzi".

2. Pamiętaj, że właściciel też ma obowiązki

Odbierając mieszkanie i wprowadzając się do niego pamiętaj, że właściciel też ma obowiązki. Przede wszystkim powinien przekazać lokal bezpieczny dla przebywających w nim osób. Oznacza to, że po jego stronie leży utrzymanie sprawności wszystkich instalacji (elektrycznej, gazowej, hydraulicznej itd.), a także naprawa awarii. Warto, aby takie zapisy znalazły się w umowie.

3. Odpowiednio się komunikuj

Już na etapie podpisywania umowy ustal z właścicielem mieszkania odpowiadającą Wam formę komunikacji. Ważne, aby odpowiednie zapisy znalazły się w umowie wraz z danymi kontaktowymi. Zazwyczaj jest to numer telefonu oraz adres e-mail. W przypadkach nagłych i niespodziewanych (np. awarie) kontaktuj się z właścicielem telefonicznie, by mógł od razu zareagować. Ustalenia podsumuj jednak pisemnie (w formie maila bądź sms), aby były one potwierdzone.

4. Oczekuj współpracy

- Jeśli właściciel mieszkania nie reperuje zgłoszonej usterki bądź nie odpowiada na próby kontaktu, masz prawo wyznaczyć mu ostateczny termin naprawy. Najlepiej jeśli wyślesz do niego maila z nieprzekraczalnym wezwaniem do usunięcia awarii - mówi Sławek Muturi. Warto przypomnieć, że to jego obowiązek, a awarie związane z jakąkolwiek instalacją są często niebezpieczne. Jeśli właściciel poważnie i profesjonalnie podchodzi do wynajmu, zajmie się tym od razu.

5. Informuj z wyprzedzeniem

Co zrobić jeśli właścicielowi zdarzyło się bez uprzedzenia wejść do mieszkania, które wynajmujesz, a Ty wyraźnie sobie tego nie życzysz? Polskie prawo określa, iż sytuacja taka jest usprawiedliwiona w przypadku awarii bądź szkody, a z Tobą nie można się skontaktować. Na taką okoliczność również warto się ubezpieczyć i z wyprzedzeniem poinformować właściciela z kim kontaktować się jeśli Ty nie jesteś dostępny.

Więcej porad na temat najmu można znaleźć w książce "Poradnik dla najemczyń i najemców. Jak zapewnić sobie bezproblemowy najem. 100+ pytań i odpowiedzi." Poradnik jest pierwszym i jedynym tego typu zbiorem pytań i odpowiedzi dla najemców w Polsce. Zawiera cenne wskazówki, zebrane w postaci ponad 100 pytań i odpowiedzi, które czytelnicy zadali Sławkowi Muturi poprzez prowadzonego przez niego bloga.


data ostatniej modyfikacji: 2016-11-17 09:57:00
Komentarze
Polityka Prywatności